اخلاق و فضائل

اخلاق و فضائل امام سجاد (ع) – وقار و ابهت

حضرت سجاد علیه السلام با وجود اینکه همیشه در برابر اهانت نادانان و جاهلین برای ارشاد و هدایت آنان حلم و بردباری نشان میداد در عین حال چنان وقار و ابهتی داشت که حتی دشمنانش نیز در موقع برخورد با او مجذوب هیبت و شکوه حضرتش گردیده و رعب و وحشتی در دل آنان به وجود میآمد چنان که عبدالملک بن مروان گوید:
به خدا سوگند موقعی که علی بن الحسین علیه السلام بر من وارد شد خوف و وحشت در دلم پدید آمد. و مسرف [۷۲] بن عقبه نیز گوید هنگام ملاقات با او دلم را ترس و وحشت فراگرفت [۷۳].
عبدالعزیز سید الاهل مینویسد، مسرف بن عقبه پس از این که از مردم مدینه برای یزید بیعت گرفت متوجه زینالعابدین شد و گفت با یزید بیعت کن!
زینالعابدین به سخن پرداخت و از مسرف پرسید یزید برای چه میخواهد با او بیعت کنم؟ و همین که امام علیه السلام شروع به سخن کرد ترس و وحشت عجیبی مسرف را فراگرفت و رو به علی بن الحسین کرد و گفت بیعت کن زیرا که برادر و عموزادهی او میباشی، سپس او را در کنار خود جای داد و
[صفحه ۶۲]
گفت اگر حاجتی داری بیان کن علی علیه السلام ابدا چیزی از او نخواست جز این که درخواست کرد شمشیر خود را کنار بگذارد و از جان مردم دست بردارد. باری زینالعابدین و مسرف از یکدیگر جدا شده و رفتند، عدهای که از دور ناظر آن دو بودند از علی علیه السلام پرسیدند ما از دور میدیدیم که لبان شما حرکت میکرد در حالی که روبروی مسرف قرار داشتید دربارهی چه موضوعی سخن میگفتید؟ علی بن الحسین علیه السلام جواب داد از شر و مفسدهی او به خدا پناه میبردم و از وی خواستم که از جنگ و خونریزی دست بردارد! آنگاه به مسرف برخوردند و از او پرسیدند ما شما را دیدیم که (قبلا) این مرد شریف و اهل بیتش را ناسزا و دشنام میگفتی اما همین که به او نزدیک شدی برعکس در مقام تحسین و تعظیم او برآمدی.
مسرف گفت در آغاز چنین تصمیمی نداشتم لیکن ترس و هیبت مرا فراگرفت و در برابر او ضربان قلبم به چندین برابر افزایش یافت. [۷۴].
[صفحه ۶۵]
برگرفته از کتاب حضرت سجاد علیه السلام نوشته: فضل الله کمپانی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *