اصحاب و شاگردان

اصحاب و شاگردان امام سجاد علیه السلام – سعید بن مسیب

سعید بن مسیب
چنان که قبلا نیز یاد گردید، سعید بن مسیب از شمار پنج حواری امام سجاد علیه السلام می باشد. از امتیازها و افتخارات او این است که به وسیله امیر المؤمنین علیه السلام رشد یافته و تربیت شده بود. زیرا جدش – حزن – وصی خویش را علی علیه السلام قرار داده بود.
/پاورقی ۱۹- اختیار معرفه الرجال ۱۱۵٫/
سعید بن مسیب در میان اصحاب امام سجاد علیه السلام از فقها به شمار می آمد چنان که در روایتی امام باقر علیه السلام می فرماید: از پدرم علی بن الحسین علیه السلام شنیدم که می فرمود: سعید بن مسیب از همه مردم به مسایل گذشته آگاهتر است و شرایط زمانش را بهتر درک می کند.
/پاورقی ۲۰- همان مدرک ۱۱۹٫/
علت این که امام سجاد علیه السلام او را آگاه به زمان دانسته اند، شاید این باشدکه وی علاوه بر فقه امامیه، بر فقه اهل سنت نیز آگاهی داشت و برای اهل سنت براساس باورهای خودشان فتوای داد و این نبود مگر به خاطر این تقیه و همین تقیه و همین بود که در نهایت شر حجاج را از دور داشت و مانع کشته شدن او گردید.
/پاورقی ۲۱- همان مدرک ۱۲۴، تاریخ الشعیه ۳۸٫/
وی در سال ۱۵ هجری تولد و در سال ۹۵ وفات یافت . ابن حجر عسقلانی در کتاب تقریب التهذیب درباره شخصیت او می نویسد:
سعید بن مسیب یکی از علما وفقهای گرانقدر است و همگان اتفاق نظر دارند که روایات مرسل او – روایاتی که بدون ذکر سلسله سند یاد کرده است – صحیح ترین روایات مرسل به حساب می آید. ابن مدینی درباره او گفته است: در میان تابعین شخصی را از نظر گستردگی دانش چون او نمی شناسم.
/پاورقی ۲۲- طبقات ابن سعد ۷/۱۰۶، اختیار معرفه الرجال ۱۲۶-۱۲۵٫/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *