امامت و رهبری، حاکمان زمان

امام سجاد انتقام از قاتلان امام حسین (ع)

قبل از قیام مختار در کوفه، سران کوفه دسته جمعی عازم مدینه شدند، وقتی که به ملاقات محمد حنفیه آمدند، محمد حنفیه آنان را با گرمی پذیرفت.
آنان پس از گفتگویی مختصر گفتند: مختار پیش ما آمده و میگوید که از طرف شما ماموریت دارد و ما را به کتاب خدا و سنت پیامبرش صلی الله علیه و آله و سلم و خونخواهی اهل بیت علیهمالسلام دعوت کرده است و ما هم بر این قرار با او بیعت کردهایم و به او قول همکاری دادهایم، اگر امر بفرمایید که از او اطاعت کنیم، چنین خواهیم کرد و اگر هم اجازه نمی فرمایید از او کناره گیریم.
آنگاه محمد حنفیه ضمن سخنانی! گفت: به خدا سوگند، دوست دارم، خدا به وسیلهی هرکس از بندگان خود، انتقام ما را از دشمنانمان بگیرد و این نظر من است و برای خودم و شما از خداوند طلب آمرزش میکنم آنگاه محمد حنفیه گفت:
و اما الطلب بدمائنا، قوموا بنا الی امامی و امامکم، علی بن الحسین…»
و اما راجع به خونخواهی از خون ما، برخیزید، دسته جمعی برویم خدمت امام من و امام شما علی بن الحسین علیهالسلام و از او کسب تکلیف کنیم.
آنگاه آن جمع همراه محمد حنفیه به خدمت امام سجاد علیهالسلام رسیدند و هنگامی که بر امام سجاد علیهالسلام وارد شدند، محمد حنفیه علت آمدن آن گروه را به خدمت امام سجاد علیهالسلام عرض کرد و کسب تکلیف نمود.
امام سجاد علیهالسلام در جواب محمد حنفیه چنین فرمود:
یا عم، لو ان عبدا زنجیا، تعصب لنا اهل البیت، لوجب علی الناس موازرته، و قد ولیتک هذا الامر، فاصنع ما شئت. [۳۰].
ای عمو! اگر بردهای از زنگبار، به حمایت ما اهل بیت برخیزد، بر مردم واجب است او را
[صفحه ۴۳]
یاری دهند و من تو را در این امر نمایندهی خود قرار دادم پس به آنچه صلاح می دانی در این زمینه اقدام کن.
سران شیعه با دست پر و اطمینان خاطر از محضر امام مرخص شدند و با خود میگفتند: امام زین العابدین علیهالسلام و محمد حنفیه، به ما اذن قیام داده اند.
آری؛ سران شیعه به کوفه برگشتند و شیعیان را در جریان کار قرار دادند. مردم منتظر بودند که خبر قطعی از مدینه برسد که با رسیدن این خبر تصمیم همه قطعی شد که دست به قیام و خونخواهی خون امام حسین علیهالسلام بزنند.
برگرفته از کتاب بر امام سجاد علیه السلام چه گذشت نوشته آقای محمد حسن موسوی کاشانی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *