پدر و مادر (شجره نامه)

امام سجاد با پدر از مدینه تا کربلا

بر اساس آنچه به شکل مبسوط در تاریخ زندگانی امام حسین علیهالسلام ذکر شده است، کاروان حضرت سیدالشهداء علیهالسلام مسیر «مکه» تا «نینوی» را با گذر از منزلهای مختلفی طی کرد. در تمام این مدت از حضرت علی بن الحسین امام سجاد علیهالسلام که در معیت پدر است، خبر خاصی در اسناد تاریخی گزارش نشده است.
[صفحه ۵۸]
چیزی که در بعضی از اسناد آمده (و البته از نظر محل وقوع و کیفیت آن مختصر تفاوتی بین روایات وجود دارد) این است که پس از گذشتن از یکی از منازل بین راه حضرت در حالی که بر پشت اسب خود در حال حرکت بودند، چند لحظه به خواب رفتند، بعد که بیدار شدند فرمودند: «انا لله و انا الیه راجعون و الحمد لله رب العالمین» و آن را دو یا سه بار تکرار کردند. پس فرزندشان علی بن الحسین به سوی ایشان رو کرده عرض کرد: برای چه حمد خدا را بجا آوردید و استرجاع نمودید؟ (یعنی کلمه شریف «انا لله و انا الیه راجعون» را گفتید) حضرت فرمود: «پسرم من کمی به خواب رفتم. شخصی که بر اسبی سوار بود، در پشت اسب این کلام را برای من میگفت: «این قوم سیر میکنند و قاصد مرگ هم به سوی آنها حرکت میکند.» من هم دانستم که خبر مرگ ما ابلاغ شده است.»
فرزندشان «علی» عرض کرد: «پدر جانم، خداوند به شما بدی نرساند، آیا ما بر حق نیستیم؟» حضرت فرمود: «بلی، قسم به خدایی که بازگشت همه بندگان به سوی اوست». علی بن الحسین جواب داد: «بنابراین ما در حالی که بر حقیم، نسبت به مرگ هیچ باکی نداریم». امام حسین علیهالسلام به او فرمودند: «خداوند به تو بهترین جزای خیری که از پدری به فرزندش میرسد، عنایت فرماید.» [۹۱].
این قضیه پس از کوچ کردن از منزل «قصر بنی مقاتل» نقل شده است و در منزل «ثعلبیه» با تفاوتی مختصر نیز گزارش شده است. [۹۲].
آری این تنها خبری است که از برخورد حضرت علی بن الحسین علیهالسلام با پدر در این راه طولانی در دست داریم. اما آیا این علی بن الحسین علیهالسلام حضرت سجاد علیهالسلام میباشند یا برادر بزرگوارشان حضرت علی اکبر، که در کربلا به شهادت رسیدند؟ هیچ معلوم نیست. آنچه در روایت آمده «قال له ابنه علی علیهالسلام» است یا «فاقبل الیه ابنه علی بن الحسین» گرچه غالبا داستان را مربوط به حضرت علی اکبر میدانند.
به هر حال تا قبل از شهادت پدر، گزارش دیگری که از حضرت سجاد علیهالسلام در اسناد آمده این است که:
[صفحه ۵۹]
«علی بن یزید» از حضرت علی بن الحیسن علیهالسلام نقل میکند که ما با حضرت امام حسین علیهالسلام خارج شدیم، پس در هیچ منزلی نزول نفرمود و از هیچ منزلی کوچ نکرد مگر اینکه از «یحیی بن زکریا» و کشته شدن او یادی به میان میآورد.
و یک روز فرمود: «از پستی دنیا نزد خداوند اینکه سر «یحیی بن زکریا» هدیه شد به زن بد کارهای از زنهای بدکاره بنی اسرائیل» [۹۳].
اما سر اینکه چرا حضرت حسین علیهالسلام مرتب از کشته شدن حضرت «یحیی بن زکریا» یاد میکرده است، در حدیث دیگری آمده است.
از این حدیث بخوبی به دست میآید که حضرت علی بن الحسین علیهالسلام دائما در کنار پدر بوده و در طول این سفر در خدمت ایشان قرار داشته و حتی سخنان پدر را نیز به خاطر سپرده است.
شاید از همین جا بشود استفاده کرد که مریضی حضرت سجاد علیهالسلام در طول مسیر اتفاق نیفتاده است. ولی به هر حال به شکل دقیق زمان و مکان عروض بیماری حضرت در تاریخ ذکر نشده است. چه اینکه راجع به علت بیماری حضرت مطلب مستندی در تاریخ وجود ندارد.
برگرفته از کتاب اسوه کامل زندگی نامه امام سجاد علیه السلام نوشته آقای محمد محسن دعایی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *