دیدگاه های دیگران

امام سجاد علیه السلام از دیدگاه دیگران

ابن خلکان متولد ۶۷۱ هجری علی بن الحسین (ع) را از سادات و بزرگان تابعین دانسته و از محمد بن شهاب زهری متولد ۱۲۴ هجری نقل کرده است:
ما رایت قرشیا افضل من علی بن الحسین (ع). (۱۵۷)
یعنی؛ در میان قبیله قریش – که خود قبیله ای ممتاز است – هیچ کس را برتر و با فضیلت تر از علی بن الحسین نیافتم.
مورخان از ابو حازم متولد ۱۴۰ هجری سفیان بن عیینه متولد۱۹۸ هجری و زهری نیز آورده اند: ما رایت هاشمیاافضلا من علی بن الحسین – علیه السلام -. (۱۵۸)
یعنی؛ در میان بنی هاشم – که شریفترین نسل قریش می باشد – هیچ کس را برتر از علی بن الحسین نیافتم.
ابن وهب از مالک متولد ۱۴۰ هجری نقل می کند:
لم یکن فی اهل بیت رسول الله – صلی الله
علیه وآله – مثل علی بن الحسین – علیه السلام – (۱۵۹)
یعنی؛ در میان اهل بیت رسول خدا – که شریفترین و ممتازترین بیت در میان بنی هاشم اند – کسی همتای امام سجاد (ع) نبود.
جابربن عبدالله انصاری متولد ۷۸ هجری صحابی معروف و مورد و احترام پیامبر اسلام (ص) که موفق به درک حضور امام سجاد – علیه السلام – شده است می گوید:
والله ما رای فی اولاد الانبیا بمثل علی بن الحسین، الا یوسف بن یعقوب، والله اذریه علی بن الحسین افضل من ذریه یوسف بن یعقوب، و ان منهم لمن یملا الارض عدلا کما ملئت جورا. (۱۶۰)
یعنی؛ سوگند به خداوند! در میان فرزندان انبیا کسی چونان امام سجاد (ع) دیده نشده است، مگر یوسف، فرزند یعقوب (ع). اما سوگند به خداوند! که دودمان علی بن الحسین (ع) از دودمان یوسف برتر است، چه این که در میان فرزندان علی بن الحسین (ع) کسی خواهد آمد که زمین را از عدل پر خواهدکرد، چونان که از ظلم پر شده است!
عمر بن عبد العزیز متولد ۱۰۱ هجری که از وابستگان به بنی امیه و مروانیان است، اما به دلیل برخی خصلتهای منصفانه از ایشان متمایز می باشد، علی رغم تعارض و تضادی که میان حکومت بنی امیه با اهل بیت و شخص امام سجاد – علیه السلام – وجود داشت، گاه به خدمت آن حضرت می رسید و اظهار ادب و خضوع می کرد. و بعد از شهادت آن امام گفت: ذهب سراج الدنیا و جمال اسلام، زین العابدین. (۱۶۱)
یعنی؛ مشعل روشنگر دنیا و مایه جمال و زیبایی
اسلام، زین العابدین، چشم از جهان فرو بست.
در یکی از محافلی که امام سجاد (ع) حضور داشت. عمربن عبدالعزیز نیز شرکت جست. امام سجاد قبل از او مجلس را ترک گفتند.
پس از بیرون رفتن امام ابن عبدالعزیز از حاضران پرسید:
امروز شریفترین مردم در جامعه ما چه کسی است؟
طبق معمول آن دوره، همه گفتند: شخص خلیفه.
ابن عبدالعزیز گفت: نه، چنین نیست که شما می گویید! شریفترین مردم کسی است که هم اکنون از مجلس ما خارج گردید علی بن الحسین (ع) زیرا او از خاندانی است که همه مردم آرزو دارند از آن خاندان باشند ولی او هرگز تمایل ندارد که به خاندانی جز خاندان خویش بپیوند و منتسب باشد. (۱۶۲)
کمال الدین، محمد بن طلحه شافعی متولد ۶۵۲ از علمای قرن هفتم می نویسد:
علی بن الحسین زینت اهل عبادت، پیشوایان زاهدان، بزرگ پرهیزکاران و رهبر و پیشتاز مومنان است. شیوه زندگی او خود گواهی می دهد که از سلاله نسل رسول خدا (ص) است. اخلاق و منش او، خود می نمایاند که او از بندگی مقرب خداست. آثار برجای مانده بر سیمایش، نشانگر نمازهای بسیار و شب زنده داریهای هدایت یافته اوست. و الفت هماره او با دعا و راز و نیاز، دلیل انس او با خداست.
در طاعت و بندگی حق، چنان تاخت که زین العابدین شناخته شد. شب زنده داریهایش، راه تاریک آخرت را بر او روشن ساخته و روزه های مستمر او، توشه جهان دیگر را برایش تدارک دیده بود.
کرامتها و کارهای خارق عادت، بسیار از آنها ثبت شده و همه اذعان دارند که وی
از سروران خلق در قیامت است. (۱۶۳)
برگرفته از کتاب امام سجاد جمال نیایشگران نوشته آقای احمد ترابی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *