صحیفه سجادیه

صحیفه سجادیه دعای ۵۴ – در درخواست برطرف نمودن اندوه ها

(۱) ای برطرف کننده اندوه و ازبینبرنده غم. ای بخشنده در دنیا و آخرت و مهربان در آن دو. بر محمّد و خاندان محمّد درود فرست و اندوه مرا برطرف کن و غمم را بزدا.
(۲) ای یگانه، ای یکتا، ای بینیاز، ای که نزائیده و زائیده نشدهای و برای او همتایی نبوده است، مرا حفظ کن و پاک گردان و گرفتاری مرا از میان ببر. «و آیهالکرسی و سورههای ناس و فلق و قل هو اللّه احد را بخوان و بگو: »
(۳) خداوندا من از تو میخواهم، (مانند) درخواست کسی که سخت نیازمند، و نیرویش ضعیف، و گناهانش بسیار است. درخواست کسی که فریادرسی برای نیازش، و نیرو دهندهای برای ضعفش، و بخشایندهای برای گناهانش جز تو نمییابد. ای صاحب عظمت و کرامت! از تو عملی را درخواست میکنم که به سبب آن هر کسی را که آن را انجام دهد، دوست داری. و یقینی میخواهم که به وسیله آن هر کس را که به نافذ بودن امر تو یقین پیدا کند، سود میدهی.
(۴) خداوندا بر محمّد و خاندان محمّد درود فرست و مرا بر راستی بمیران و نیازم را از دنیا قطع کن و در آنچه نزد توست، رغبتم را، آرزومندی دیدارت قرار ده. و توکّل راستین به خود را، به من ارزانی دار.
(۵) از تو نیکی آنچه نوشته شده و گذشته را درخواست مینمایم و از بدی آنچه نوشته شده و گذشته، به تو پناه میبرم. ترس عبادت کنندگان و پرستش فروتنان برای تو و یقین توکّل کنندگان بر تو و توکّل مؤمنان بر تو را، از تو درخواست مینمایم.
(۶) خداوندا، رغبت مرا در درخواستم، همانند رغبت اولیای خود در خواستههایشان، و ترسم را مانند ترس اولیائت قرار ده. و مرا در (راه) خوشنودیات به کاری بگمار که با آن چیزی از دین تو را، به خاطر ترس کسی از آفریدگانت رها ننمایم.
(۷) خداوندا خواسته من این است. پس رغبت مرا در آن افزون گردان و عذرم را در آن آشکار فرما و حجّتم را در آن به من بفهمان و تنم را در آن عافیت بخش.
(۸) خداوندا، هر کس صبح کرد، در حالی که اعتماد یا امیدش به جز تو بود. پس من صبح کردم، در حالی که اعتماد و امیدم در همه کارها تویی. پس آنچه سرانجامش بهترین است را برایم مقدّر فرما و مرا از فتنههای گمراه کننده نجات ده. به رحمت خودت، ای مهربانترین مهربانان.
(۹) و درود خدا بر سرور ما، محمّد، فرستاده خدا که برگزیده است و بر خاندان پاکش باد.

برگرفته از کتاب صحیفه سجادیه ترجمه احمد سجادی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *