فرزندان و نوادگان

فرزند امام چهارم زید بن علی

حضرت زید بن علی بن الحسین (ع) برادر بزرگوار امام باقر (ع) و عموی گرامی امام صادق (ع) میباشد که در نزد خاندان اهل بیت عصمت و طهارت از جلالت قدر و عظمت فوق العادهای برخوردار است.
پیرامون شخصیت این امامزاده جلیل القدر مطالب زیادی در روایات اسلامی وارد شده که بعضی مربوط به کیفیت تولد ایشان و نامگذاری و مادر بزرگوارشان میباشد و بعضی مربوط به شدت محبت حضرت سجاد (ع) به ایشان و برخی دیگر در زمینه فقه و فضل و ورع و خداترسی و کمالات روحی و فضایل اخلاقی و برنامه زندگی ایشان و بعضی دیگر پیرامون مباحثات و گفتگوی آن بزرگوار با بعضی از اصحاب امام باقر و امام صادق علیهماالسلام و بالاخره تعدادی از روایات مربوط به بعد شجاعت و صلابت در شخصیت آن حضرت است که منتهی به قیام بر ضد دودمان ننگین «اموی» در شهر «کوفه» گردید و سرانجام مساله شهادت مظلومانه آن حضرت و وقایع متاخر از آن و همچنین اخبار مکرر مساله به دار آویخته شدن آن حضرت در «کناسهی کوفه» که از طرف جد، پدر، برادر و همچنین برادرزادهشان بیان شده است و همهی اصحاب آن را میدانستهاند. و تالمات سخت حضرت صادق (ع) و اصحابشان از شهادت آن بزرگوار و برخورد ایشان با این قضیه. [۶۹].
در زمینه قیام حضرت، علل و ریشههای آن، پیامدها و نتایج، اینکه آیا این قیام
[صفحه ۴۴]
مورد رضایت اهل بیت (ع) بوده است یا نه؟ اصل اعتقاد جناب زید شهید به امامت حضرت باقر و حضرت صادق علیهماالسلام، جزئیات قیام و تداوم آن توسط حضرت «یحیی» فرزند جناب «زید» و … ، بحثهای مفصلی در کتب تحلیلی تاریخ بیان شده که در اینجا جای طرح آن نیست ولی آنچه به شکل قطعی میتوان اظهار داشت این است که حضرت «زید» تالی تلو معصوم بوده و کاملا به امامت ائمه هدی (ع) اذعان داشتهاند و اگر در قیام پیروز میشدند ولایت را به امام صادق (ع)، مسترد میفرمودند و این شهید از مقام بسیار بلندی نزد خداوند در روز قیامت برخوردار است و البته اگر در امر قیام صد در صد نظر امام زمان خود، حضرت صادق (ع)، را مراعات میکرد به مقام بلندتری نائل میگردید. [۷۰].
رگرفته از کتاب اسوه کامل زندگی نامه امام سجاد (ع) نوشته آقای محمد محسن دعایی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *