سیره عملی و رفتاری

ملاقات امام سجاد با بردگان در ماه رمضان

امام صادق علیه السلام فرمود: هنگامی که ماه رمضان فرا می رسید، امام سجاد علیه السلام بردگانش از کنیز و عبد را هرگاه خطا می کردند، نمیزد بلکه اگر خطا می کردند، خطای آنها را در دفتری با ذکر تاریخ می نوشت. وقتی که ماه رمضان به آخر می رسید، آنها را به حضور می طلبید و به هر کدام از آنها خطاب کرده می فرمود: ای فلانی! تو در فلان روز فلان گناه را انجام دادی، ولی من تو را ادب نکردم، آیا به یاد داری؟ و او می گفت: آری ای فرزند رسول خدا.
امام به این ترتیب با همهی بردگان رفتار می کرد و آنها به خطای خود اقرار می نمودند. سپس امام در وسط آنها می ایستاد و می فرمود همهی شما با صدای بلند، خطاب به من بگویید ای علی بن الحسین! پروردگار تو آنچه را که انجام دادهای به حساب و شماره آورد، همان گونه که تو کارهای ما را به حساب و شماره آوردی و در پیشگاه خدا کارنامهای وجود دارد که به حق سخن گوید و از هیچ کوچک و به بزرگی فرونگذارد مگر اینکه همه را برشمرد و آنچه انجام دادهای در نزد خدا حاضر بنگری، همان گونه که ما کردارمان را در نزد تو حاضر دیدیم ما را ببخش و از ما بگذر، خدا تو را ببخشد و از تو بگذرد، که خداوند می فرماید:
و لیعفوا و لیصفحوا الا تحبون ان یغفر الله لکم:
«آنها باید عفو و صرفنظر کنند، آیا دوست نمیدارید که خداوند شما را ببخشد» . (نور / ۲۲)
[صفحه ۱۳۹]
امام سجاد علیه السلام این گفتار تلقین شدهی خود را از زبان بردگان می شنید و گریه می کرد و می گفت: «خدایا! تو خودت امر فرمودهای کسی را که به ما ستم کرده عفو کنیم، طبق فرمان تو عفو کردیم، تو نیز ما را عفو کن که از ما برتر هستی، ای خدای کریم، مرا مشمول کرم خود کن..»
سپس به بردگان متوجه شده و فرمود: شما را بخشیدم، آیا شما نیز مرا در رابطه با کردار و برخورد خشنم بخشیدید؟ بردگان می گفتند ای آقای ما تو را بخشیدیم…
آنگاه امام سجاد علیه السلام به آنها گفت: همهی شما را آزاد کردم، و از قید بردگی رها نمودم، اینک آزادید بروید.
امام در روز عید فطر، جوایز فراوانی به بردگان می داد و در آخر ماه رمضان هر سال گروه بسیاری از بردگان را آزاد می نمود. [۱۴۹].
برگرفته از کتاب نگاهی بر زندگی امام سجاد علیه السلام نوشته آقای محمد محمدی اشتهاردی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *