حوادث، وقایع، هجرت

پیروزی مختار

پس از یک سلسله درگیریهای فراوان بین طرفین، نیروهای مختار پس از شکست و تار و مار کردن دشمن، وارد بازار شدند و به مسجد بزرگ در مرکز کوفه، رسیدند و «ابن مطیع» استاندار نگون بخت «ابن زبیر» و نیروهای باقی ماندهاش به قصر پناه بردند.
نیروهای مختار و دیگر گروهها در میدان و جلو مسجد و بازار، سه روز اطراف قصر را به محاصرهی کامل خود درآوردند.
«نصر بن صالح» که یکی از شاهدان عینی است میگوید:
[صفحه ۴۶]
ابن مطیع استاندار کوفه و طرفداران وی در مدت سه روزی که در دارالعماره به محاصرهی کامل نیروهای مختار افتاده بودند، غذایشان آرد بود.
بعد از سه روز ابن مطیع، از تاریکی شب استفاده نمود و از درب «رومیان» که یکی از درهای حفاظتی قصر بود، با لباس زنانه، دور از چشم نیروهای مختار، خود را از محاصره نجات داد و به خانهی ابوموسی رفت.
بنابراین صبح همان روز، درب قصر را گشودند و خطاب به ابراهیم اشتر گفتند: ای پسر اشتر، به ما امان بده «ابراهیم به آنان گفت: به شما امان دادم» و بدین سان، آخرین سنگر مقاوت «ابن زبیر» به دست مختار سقوط کرد و محاصره شدگان گروه گروه از قصر بیرون آمدند و با صد و هشتاد درجه تغییر به مختار پیوستند و با او بیعت نمودند.
پس از خروج محاصره شدگان از قصر، مختار و فرماندهان او، فاتحانه وارد قصر شدند و روز دیگر مختار خطبهای طولانی برای مردم خواند، مختار پس از سخنرانی در مسجد جامع شهر از منبر پایین آمد و کنار منبر نشست و مراسم بیعت رسما اعلام شد و مردم گروه گروه دست مختار را به عنوان نمایندهی اهل بیت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فشردند.
موسی بن عامر گوید:
بزرگان قوم نیز آمدند و مختار دست پیش آورد و مردم با وی بیعت میکردند و او میگفت: با من بر اساس کتاب خدا و سنت پیامبرش و خونخواهی اهل بیت علیهمالسلام و نبرد با منحرفان و دفاع از مستضعفین، بیعت میکنید.
مردم فوج فوج، براساس کتاب خدا و سنت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم و خونخواهی امام حسین علیه السلام و دفاع از مستضعفان با او بیعت کردند.
مختار کاملا بر اوضاع کوفه مسلط شد و رسما اعلام حکومت کرد. و قبل از هر چیز به دلجویی و دادن پاداش به سربازانش پرداخت.
کل مبلغی که در حین تصرف کوفه در خزانه بیت المال به دست مختار افتاد مبلغ
[صفحه ۴۷]
۹ میلیون درهم بود.
سپس مختار به نصب استاندارهای جدید پرداخت و استاندارهای ارمنیه، آذربایجان، موصل، مدائن… را تعیین نمود.
در کتاب ذخایر چنین آمده است:
مختار بن ابی عبید در کوفه به سال ۶۶ به طلب خون امام حسین علیهالسلام قیام نمود. در بیت المال کوفه هفت میلیون دینار بیافت، پارهای از آنها را برای اهل بیت فرستاد و پارهی دیگر را میان یاران خویش، پخش کرد. [۳۲].
برگرفته از کتاب بر امام سجاد علیه السلام چه گذشت نوشته آقای محمد حسن موسوی کاشانی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *